yükleniyor…

İhracat

İhracat (Exports)

Bir ülkede yerleşik kişi ve kurumların diğer ülkelere mal satmasıdır.

Vade Primi

Vade Primi (Term Premium)

Yatırımcıların daha az tercih edebileceği vadeyi içeren yatırımlar için ödenecek primi ifade etmektedir. Genel olarak yatırım aracının vadesi arttıkça vade primi artmaktadır.

gönüldağı

Kadir Çöpdemir ile sıradan insanların meslekleri ve mesleklerinin zorlukları üzerine keyifli bir sohbet programıdır. TRT kanallarında yayınlanır.

Diriliş Ertuğrul

TRT'nin Osmanlının kuruluş dönemini anlatan dizi filmidir. İlk Ertuğrul Bey oğlu Osman Beyin adına alacak olan imparatorluğun kuruluşla Ankara savaşı arasın sadece Türkler tarafın yönetildiği gerçeği anlatıp anlatılmadığını bilemiyorum. Çünkü hiç bir bölümünü izlemedim.

yükleniyor…

Fiyat İstikrarı

Fiyat İstikrarı (Price Stability)

Para politikasının uzun dönemli temel amaçlarına (büyüme ve istihdam) yönelik olarak ekonomik birimlerin karar alma süreçlerinde etkili olmayacak ölçüde düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranını ifade eder.

Azraili Beklerken Poulet Aux Prunes

1958 yılında İran bir kemancının kemanın kırılmasına sonucudur. Kemanın adeta aşık olmuştu. kırılmasın içerlenen ve ölüm döşeğine yatar. Ölümü beklerken çocuğundan itibaren yaşadıkların anlatan bir filmdir.

bankamatik kuyruğu

bankaların şube dışında kurdukları bankomat cihazları önünde oluşan kuyruklar

Para ve Banka İstatistikleri

Para ve Banka İstatistikleri (Money and Banking Statistics)

Merkez bankası ve bankaların para, mevduat ve diğer parasal yükümlülüklerini, bu kurumlar tarafından kullandırılan kredileri ve yurt dışı ile olan pozisyonlarını gösteren stok bir veridir. Yerleşiklik ilkesi gereği bankaların yurt dışı teşkilatlarına ait işlemler dahil edilmemektedir.

yükleniyor…

Açığa Satış İşlemi

Açığa Satış İşlemi (Short Selling)

Yatırımcının portföyünde bulunmayan bir varlığı başta fiyat düşme beklentisi olmak üzere çeşitli gerekçelerle satması, teslim zamanı geldiğinde ise söz konusu varlığı piyasadan alıp teslim etmesi işlemidir.

wordpress

açık kaynak kodlu şuan dünyadaki web sitenin alt yapısı görevini gören yazılım

The taste Türkiye

Mutfakta yeteneğine güven herkes açık olan yarışma programıdır. Her çarşamba Fox Tv'de yayınlanır.

insanların sürekli çocuk yapması

Gereğinden fazla çocuk yapma ve bu çocuklara bakamama sonucu örnek şuanki suriyeliler olabilir.

yükleniyor…

Mali Finansal Kuruluşlar

Mali (Finansal) Kuruluşlar (Financial Corporations)

Temel işlevi, finansal hizmet üretmek olan bağımsız tüzel kişiler ve piyasa üreticilerinden oluşan kurumsal birimleri içermektedir.

çalar saat

fox televizyonunda sabah kuşağında yayınlanan haber programıdır. İsmail Küçükkaya hafta sonları da İlker Karagöz sunduğu haber aktüel programıdır.

Parasal Büyüklükler

Parasal Büyüklükler (Monetary Aggregates)

Parasal büyüklük, dolaşımdaki para ile parasal sektörün (merkez bankası, bankalar ve para piyasası fonları) parasal veya paraya çevrilebilir olan çeşitli yükümlülüklerinin toplamından parasal sektörün birbirine olan yükümlülükleri düşülerek hesaplanmaktadır. İçerdiği varlıkların likit olma derecesine göre çeşitli parasal büyüklük tanımları bulunmaktadır:
M1: Dolaşımdaki para ve vadesiz mevduat toplamından oluşmaktadır.
M2: M1 ve vadeli mevduat toplamından oluşmaktadır.
M3: En geniş tanımlı para arzı olan M3, M2, repo'dan sağlanan fonlar, ve para piyasası fonları ve ihraç edilen menkul kıymetlerin (2 yıla kadar vadeli) toplamından oluşmaktadır.

Revalüasyon

Revalüasyon (Revaluation)

Ulusal paranın yabancı paralar karşısındaki değerinin artmasını ifade eder. Örneğin, Türk lirasının ABD doları karşısındaki değerinin 1,3 TL’den 1,2 TL’ye yükselmesi (ABD dolarının değer kaybetmesi), TL’nin 0,1 TL değer kazanması anlamındadır.

yükleniyor…

Birim İşgücü Maliyeti

Birim İşgücü Maliyeti (Unit Labour Cost)

Bir birim iş üretmek için yapılması gereken ortalama işgücü harcamalarını ifade eder. Toplam ücret ödemeleri üretime bölünerek hesaplanır. Saatlik ücretlerin işgücü verimliliğine oranı olarak da ifade edilebilir. Saatlik ücretlerdeki artış birim ücreti artırırken, verimlilikteki artış azaltmaktadır. Firma açısından birim ücret artışı kârlılığı azaltan, rekabet gücünü zayıflatan bir unsurdur.

Flatfy Emlak Arama Motoru

Flatfy 2015 yılında kurulmuş olan ve şu anda dünyanın 30 ayrı ülkesinde hizmet veren bir emlak arama motoru. Flatfy’ı bir anlamda gayrimenkul piyasasının Google’ı olarak adlandırmak mümkün. İnternette birbirinden farklı pek çok ilan platformu hizmet vermekte ve her platformda farklı ilanların yer alması nedeniyle doğru evi bulmak için site site gezmeniz gerekiyor. Flatfy bütün bu platformlarda yer alan ilanları tek bir sitede buluşturuyor. 1.000’den fazla emlak ilan sitesi ile entegre Flatfy'ın sitesine girdikten sonra bu sitelerin tümünde yer alan emlak ilanlarına erişim sağlamanız mümkün; her bir emlak sitesinde ayrı ayrı ilan aramak yerine Flatfy'ı kullanarak aradığınız özelliklere sahip evi kolaylıkla bulabilirsiniz.

https://tr.flatfy.com

Ayı Piyasası

Ayı Piyasası (Bear Market)

Fiyatların düştüğü piyasaları ifade eder.

armutcom

nakliye, boya, ev işi vb. gibi işlerde müşteriyle işi yapanı buluşturan bir site ve uygulama diyebilirim.

yükleniyor…

Daha fazla başlık!
Banka Sözlük
Aramıza hoşgeldiniz! Eğer üye değilseniz aşağıdan üye olabilir, ya da giriş yapabilirsiniz!
bankasozluk bankasozluk bankasozluk

yükleniyor…